13. Antalya Halı Temizlemeciler İstişare Programı

27-29 Ocak 2017 tarihlerinde Gelenekselleşen Profesyonel Halı Yıkamacılar İstişare Toplantısı Antalya’da Concorde Hotel Delux & Spa’da gerçekleşti.

İstişare toplantısından notlar:
13.’sü gerçekleşen etkinliğe eğitimler ön planda yer aldı. Bildiğiniz gibi önceki etkinliklerde tedarikçi standları daha fazla yer almakta idi. Ancak bu sene biraz değişiklik yapılmış ve eğitimlere öncelik verilmiş oldu.

Profesyonel Halı Temizleyicileri Yardımlaşma Derneğinin sponsorluğunda gerçekleşen etkinliğe katılım da yüksek oldu. Türkiye genelinden gelen Dernek Başkanları ve Profesyonel Halı Yıkamacılar ile birlikte ortalama 400 civarında katılım oldu.

İSHAYDER Dernek Başkanımız Kadir ÖZKARAKAŞOĞLU’da etkinlikte Halı Yıkama Meslek sorunlarının çözümü için yapmış olduğu konuşmasında,

( İSHAYDER ) İSTANBUL PROFESYONEL HALI YIKAMCILAR DERNEK BAŞKANI VE ( İSTEMO ) İSTANBUL KURU TEMİZLEMECİLER VE HALI YIKAMACILAR ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ sıfatı ile 2017 Yılında Ankara’da Resmi Makamları sık sık ziyaret ederek Halı Yıkamacıların Meslek sorunları için gereken tüm makamları bilgilendirerek çözüm arayacaklarının bilgisini paylaştı.

Ocak ayının sonuna denk gelen etkinlik cumartesi ve pazar günü olarak üç günde yapıldı.

Açılış konuşmasını PHTYD Başkanı Bahattin ERSÖNMEZ yaptı.

Programın akışı hakkında kısa bilgilerden sonra halı yıkama sektörünün günümüzde geldiği nokta hakkında bilgiler paylaştı.

Konuşmacı konuklar arasında Antalya Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere

Antalya Terziler Odası Başkanı Ömer Duman yer aldı.

Konuşmacılar (Esnaf Odası Bakanı ve Birlik Başkanı) salonda bulunan halı yıkamacı esnaflara sektör için ellerinden gelen desteği vereceklerini belirttiler.

Bir diğer konuk konuşmacı Antalya İşkur Bölge Müdürlüğü uzmanlarından Aras MORKOÇ oldu.

Morkoç iş başı eğitim ve derneklerin İşkur ile birlikte nasıl kurslar açabileceğinden bahsetti. Morkoç’un konuşması sunum, soru cevap şeklinde devam etti.

Bir diğer konuşmacı da Ege Üniversitesi Tekstil Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Necdet SEVENTEKİN, halı üretiminde kullanılan elyaf ve lif yapı özellikleri ve boya haslıkları konusunda bilgiler verdi. Seventekin konuşmasının devamında ” Biz sizler için çok ciddi ar-geler geliştiriyoruz. Bizlerin kapısını aşındırın, tüm bilgileri sizlerle paylaşmaya hazırım.” dedi.

Sunumu büyük bir ilgi ile izlenen profesörün ardından sözü Merinos Halı İplik Müdürü Abdülkadir KINACI’ya bıraktı.

Kınacı halı imalatında kullanılan malzemelerin özellikleri ve yıkama prosedürü başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Katılımcıların sık sık sorularıyla karşılaşan Kınacı samimi cevaplar verdi.

Merinos halılarının nasıl dokunduğunu, iplik özelliklerine göre halı çeşitlerini ve nasıl yıkanırsa tam anlamıyla sorunsuz temizlenebileceğini gibi pratik bilgiler paylaştı.

Toplantı sonunda 13. Geleneksel Halı Yıkamacılar İstişare Toplantısına katılan tüm katılımcılarla aile fotoğrafı çektirildi. Etkinlik gala gecesi ile son buldu. Etkinliğe ait bir kaç görseli aşağıda beğenilerinize sunuyoruz.

13. Antalya Halı Temizlemeciler İstişare Programı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön