5. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası Ankara’da Gerçekleşti

5. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi.
İSHAYDER Dernek Başkanımız Sayın Kadir Özkarakaşoğlu ve İSTEMO Oda Başkanımız Nihat Kulaoğlu Esnaf ve Sanatkarlar Şurasına katıldı.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan Şura’da yaptığı konuşmada, perakende ticaretin yeniden düzenlenmesiyle ilgili kanunun devrim niteliğinde olduğunu, ÖTV muafiyeti ve SGK borçlarıyla ilgili düzenlemelerin esnaf ve sanatkarın nefes almasını sağladığını vurguladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 5’inci Esnaf ve Sanatkarlar Şurası,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ilgili bakanlar ve bürokratların katılımıyla ATO Congresium’da gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 2012’den itibaren her iki yılda bir düzenli olarak yapılması kararlaştırılan şuraya 2014’te de katıldığını anımsatarak, alınan kararların hayata geçirilmesi bakımından 2014 şurasının oldukça verimli geçtiğini söyledi. Yine de eksik kalan hususların olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Ama kazanılan oldukça önemlidir. Özellikle perakende ticaretinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili kanun esnaf ve sanatkarlarımız için adeta bir devrim niteliğindedir. Araçlarını yenilemek isteyen, ulaştırma sektöründeki esnaflarımıza ÖTV muafiyetiyle kolaylık getirdik. Yine vergi ve SGK borçlarıyla ilgili düzenlemelerle finans destekleriyle esnaf ve sanatkarlarımızın nefes almasını sağladık. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifler Merkez Birliği, kuruma borcu bulunan üyelerinin temerrüt faizini silerek esnafımıza ciddi bir kolaylık sundu.”

“Bu tablo, esnafımızın nasıl bir faiz batağına sürüklendiğinin en çarpıcı ifadesidir”

Birliğin 242 milyon liralık alacağının 147 milyon lirasını temerrüt faizi olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tablo, esnafımızın nasıl bir faiz batağına sürüklendiğini en çarpıcı ifadesidir. İnşallah bu şurada alınacak kararlar esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarının çözümü yönünde yeni ve çok önemli adımlar atılmasına vesile olacaktır.” dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından düzenlenen darbe girişimi sonrasında esnafın birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergilediğini ifade eden Bakan Tüfenkci, söz konusu girişimin ekonomik faaliyetlerin kesintiye uğramadığını ve esnafın milli iradenin yanında olduğunu aktardı.

Ülkenin birliği ve bekası için yeni anayasa ve başkanlık sistemine herkesten önce esnaf ve sanatkârların sahip çıkacağını vurgulayan Tüfenkci, “Ülkemize, insanımıza, esnaf ve sanatkârlarımıza, tüccarımıza güveniyoruz. Birlik ve beraberlik içinde hareket ederek aşılamayacak engel, çözülemeyecek sorun olmadığını biliyoruz. Nereden, ne adına gelirse gelsin terörün her türlüsüne karşı esnafımızla birlikte aynı kararlılıkla mücadele edecek, aynı duruşu sergileyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde FETÖ, PKK, PYD ve DEAŞ ile mücadeleye kesintisiz devam edeceklerini ifade eden Tüfenkci, teröre inat üretime devam edeceklerini ve ülkenin gelişmesi için daha çok çalışacaklarının altını çizdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı Abdülkadir Akgül de şuranın esnaf ve sanatkarların geleceğe yönelik makro politikalar oluşturmaya yardımcı olacağını vurguladı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise esnaf ve sanatkarların 15 Temmuz’da demokrasiye sahip çıkmak için canlarını siper ettiklerine işaret ederek, “Sizin sayenizde başım dik Cumhurbaşkanımızın karşısına çıkabiliyorum.” diye konuştu.

5. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası Ankara’da Gerçekleşti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön