Halı Yıkamada Kayıt Dışı İle Mücadele

halı yıkamada kayıt dışı

Kayıt dışı nedir?

Kayıt dışı, devletten gizlenen, kayda geçirilmeyen/geçirilemeyen ve bu sebeple denetlenemeyen faaliyetler olarak tanımlanabilir. Bilindiği üzere halı yıkama sezonluk bir iştir ve yaz aylarında işler yoğun olurken kış aylarında işler dörtte bir oranında düşer. Bu durum birçok halı yıkama yerinin kış aylarında kapanmasına sebep olmaktadır. Kış gelince kapanan, yaz gelince açılan bir halı yıkama yerini ilgili merciler tespit edememekte ve kayıt dışı faaliyet göstermelerine sebep olmaktadır.

Bu durumda kayıt dışı bir halı yıkama yerinin her hangi bir sorun durumunda sorumluluk altına girmeyeceğini anlamak güç olmasa gerek. Zira bu tür firmaların herhangi bir resmi evrakı yoktur.

Örneklendirecek olursak, kayıt dışı halı yıkama yerleri, halıları teslim alırken müşteriye halılarını teslim aldıklarını gösteren bir belge vermezler, belge verseler bile verdikleri belgenin hiçbir resmi geçerliliği yoktur. Bu nedenlede otomatik olarak almış oldukları halının sorumluluğunu almamış olurlar. Bu da halının, kaybolması, yırtılması, renklerinin solması ve benzeri birçok durumda müşteriye karşı sorumlu olma zorunluluklarını ortadan kaldırır. Sözün özü kayıt dışı bir halı yıkama yerine halısını veren bir müşteri halısının geri gelmeyeceğini veya hasarlı geleceğini otomatik olarak kabul etmiş olur.

Ayrıca, kayıt dışı yerleri işletenlerin kimlik bilgilerinin, iletişim bilgilerinin ve faaliyet yerinin hem müşteri hem de resmi kurumlar tarafından bilinmiyor olması, her hangi bir mağduriyet durumunda müşterinin hakkını arayamamasına sebep olmaktadır.

Oysa halı yıkama hizmeti, maddi veya manevi değeri büyük olan bir eşyanıza, halılarınıza verilen bir hizmettir ve halılarınızı yıkattığınız yerin nasıl ve nerede olduğunu bilmeniz, gerek ürünlerinizin, gerek se kişisel güvenliğiniz açısından çok önemlidir.

Bu durumda sizlere düşen fiyat unsurunu ikinci planda tutarak öncelikle kurumsal yapıya sahip, reklamlarında adresi ve sabit telefon bilgileri olan, kesinlikle web sitesi bulunan, yaz kış sürekliliği olan firmaları tercih etmenizdir. Aksi durumda mağdur olmanız kaçınılmazdır. Ucuz fiyatla hizmet veren yerlerin, kesinlikle kayıt dışı olduğunu unutmayınız ve kaliteyi ucuza sunduğunu iddia edenlere asla itibar etmeyiniz.

Halı Yıkamada Sahtekarlık

Bu başlıktan siz de pek hoşlanmadınız değil mi ? Maalesef biz de bu kelimeden hiç hoşnut değiliz, ancak tüketicinin yanında olan İSHAYDER, yine tüketiciyi bilinçlendirmeye devam ediyor. Bu sayfada sizlere sektörümüzdeki dolandırıcı, merdiven altı çalışan kayıt dışı firmalar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ünlü bir marka Ufo’nun haklı olarak kullandığı “Sahtekârlara kanmayın, sahtekârların mağduru olmayın.” Sloganından yola çıkarak, her sektörde varolan sahteciliğin, sektörümüzdeki durumuna dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Malumunuz reklam, halı yıkama sektörünün en önemli unsuru. Görüyoruz ve takip ediyoruz ki firmaların reklam uygulamalarında sahtecilik çok ileri boyutlara ulaşmış. Bir çok firma sahibi hiç çekinmeden ve utanmadan kendilerine ait olmayan makinelerin ve tesislerin resimlerini, video görüntülerini internet ortamından temin ederek kendi reklam kartlarında ve internet sitelerinde kullanıyor.

Bir çok tüketici her gördüğü karta ve internet sitesine inanmaktadır. Halı yıkatacak müşteriler reklam kartlarındaki resimlere ve yazılara bakarak, zannediyor ki reklamı yapan firmanın teknolojisi yüksek ve tesisi mükemmel. Müşteri aldanarak Halısını o firmaya gönderiyor, sonrası fiyasko. Bu düpedüz sahtekârlıktır. Bakınız: halı yıkama şikayetleri.

Web sitelerinde de durum farklı değil. İncelediğimiz web sitelerinin %90’ı kendi tesislerinde çekilmiş resim ve videoları kullanmıyor. Bakımsız izbe yerlerde çalıştıkları için kendi tesislerinde çekim yapamıyor ve tüketicinin gözünü boyamak adına birçok sitede başka firmalara ait resimler kullanılmaktadır. Yada yine internetten kopyalanan allı güllü manken hanımlar, kulağında marangoz kalemi gibi tutturulmuş bir çiçek, elinde kahve fincanı halının üzerinde keyif çatıyor. Bu da sahtekârlıktır. Kısacası aldatıcı ve yanıltıcı reklamın kurbanı olmamanız için uyarıyoruz.

Her firmanın yaptığı ve yazdığı reklamlara inanmayın. Her gördüğünüz web sitelerinde ve broşürlerde yazılanlara, resimlere inanmayın. Berbat denecek kadar kötü ve izbe yerlerde çalışan firmalar kaliteli hizmet veren firmaların reklam ve web sitelerini kopyalayarak kullanmakta ve tüketiciyi yanıltmaktadır. Bu nedenle’de telafisi olmayan ciddi tüketici mağduriyetleri yaşanmaktadır.

İSHAYDER üyesi firmalar’da aldatıcı reklam mağduriyeti yaşamazsınız, üyemiz olan firmalarda gönül rahatlığı ile hizmet alabileceğinizi bilmenizi istiyoruz.

DERNEĞİMİZ ÜYESİ OLAN FİRMALAR’DAN SORUN VEYA MAĞDURİYET YAŞARSANIZ LÜTFEN İLETİŞİM SAYFASIN’DAN ŞİKAYETLERİNİZİ BİLDİRİNİZ.

Başa dön