İstanbul’da Ahilik Haftası Kutlandı

Her yıl olduğu gibi, 2017 yılı Ahilik Haftası İstanbul’da kutlandı. Etkinlik ile ilgili izlenimlerimiz ve görseller bu yazımızda.

Etkinlikler kapsamında Ahi korteji, Kapalıçarşı’dan Sultanahmet’e yürüdü, “Şet Kuşanma Töreni” yapıldı. Törene, İstanbul Ticaret İl Müdürü İsmail Menteşe, Ahilik Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ali Mazak, Ahilik Vakfı Başkan Yardımcısı Duran Demirbaş, İstanbul Profesyonel Halı Yıkamacılar Dernek Başkanımız Kadir ÖZKARAKAŞOĞLU, Odamız İSTEMO Başkanı Nihat KULAOĞLU, Ahilik Vakfı üyeleri ile İSTESOB üyesi esnaf ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“En Hayırlı Mekan Çarşı-Pazardır” yazılı pankartını açan Ahilik korteji, mehter eşliğinde Kapalıçarşı’da yürüdü. Buradaki esnafa, vatandaşlara ve turistlere Ahiliği anlatan ve Ahilik duasının üzerinde bulunduğu broşür ile karanfil verildi. Gruptakiler, kortejde Kapalıçarşı Esnafı Derneği önünde Ahilik duası etti.

“Ahilik, barış demektir”

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz ise Ahiliğin sanat ile ticaretin, ahlak ve doğruluğun iç içe geçtiği bir anlayış olduğunu söyledi.

Ahi diye anılan kişinin kesin olarak bir sanat, ticaret ya da meslek sahibi olduğunu dikkati çeken Yılmaz, “Ahilik barış demektir. Ahilik zenginlik, bolluk demektir. Ahilik ülkenin dirliği ve birliği demektir. Zaten bu değerlere ne kadar sahip çıktıysak ülkemizi de o kadar büyütmüş, ileriye taşımışız. Tarih bize hep bunu söylemiştir.” ifadelerini kullandı.

Törene ait görselleri aşağıda bulabilirsiniz

İstanbul’da Ahilik Haftası Kutlandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön